Majmuni i čovekoliki majmuni
Sisari
Dve jedinstvene karakteristike razlikuju majmune i čovekolike majmune od ostalih životinja, a to su šake kojima mogu da hvataju stvari i oči koje su postavljene na prednjoj strani glave. Oči postavljene napred omogućavaju im da vide tačne udaljenosti dok skaču i hvataju grane. Ovi sisari žive na različitim staništima, uključujući šume, pašnjake, pa čak i pustinje.
Da li se majmuni zaista mogu kačiti za grane svojim repovima?
Neki južnoamerički majmuni imaju rep kojim mogu da se prihvataju za grane. Ti repovi funkcijonišu poput pete ruke. Pomažu majmunima da se sigurnije i brže kreću kroz džunglu. Ova bića mogu čak da vise naopačke držeći se svojim repovima za grane dok su im ruke slobodne da hvataju grane i hranu.
Da li su majmuni i čovekoliki majmuni pametni?
Mozak majmuna i čovekolikih majmuna je jedan od najvećih u klasi sisara. Neki ljudi misle da su životinje koje koriste oruđe pametnije od ostalih. Životinja može da napravi oruđe koje joj pomaže da nešto obavi, recimo da dođe do hrane. Šimpanze ( pripadnici porodice čovekolikih majmuna) često ogule lišće sa grančice i zatim je koriste za hvatanje termita. Guraju štapić u termitnjak, izvade ga i poližu termite sa štapića. Vrlo pametno, zar ne?
Da li majmuni "pričaju" međusobno?
Naučnici veruju da majmuni i čovekoliki majmuni veoma dobro komuniciraju. Stručnjaci za životinjsko ponašanje su otkrili da afrički grivasti majmuni u slučaju opasnosti upozoravaju ostale različitim zvucima. Različito se oglašavaju kada se približava orao, koji lovi sa visine, i kada se približava leopard, koji lovi sa zemlje.
Da li primati žive u snežnim oblastima?
Majmuni i čovekoliki majmuni su razvili sposobnosti koje im omogućavaju da žive skoro svuda, od polupustinjskih afričkih oblasti do hladnih planina u Aziji. Grivasti pavijani imaju tanko krzno koje ih hladi dok tragaju za hranom u suvim afričkim klisurama, dok japanski makaki majmuni žive u snežnim oblastima Japana i imaju gusto krzno koje ih greje.
Da li majmuni i čovekoliki majmuni imaju porodice?
Naravno da imaju! Giboni i gorile imaju porodice, a ostali majmuni, kao što su pavijani, žive u velikim grupama, odnosno čoporima. Majmuni i čovekoliki majmuni se ponašaju slično ljudima. Na primer, južnoamerički tamarani čuvaju mladunce svojih srodnika kako bi naučili da se brinu o svojim mladuncima kad budu dovoljno odrasli da imaju svoje porodice.
Najmanji primat: patuljasti mišji lemur sa Madagaskara, težine oko 50g
Najveći primat: afrička gorila, težine do 200kg
Broj vrsta primata: približno 230
Аутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбриши