Torbari

 Sisari


Kenguri, koale, severnoamerički i južnoamerički oposumi i ostale životinje koje imaju torbe zovu se torbari. Rađaju sitne mladunce koji su slepi, bez dlake i bespomoćni. Svako mladunče se uvuče u majčinu torbu, gde provodi više nedelja, rasteći i razvijajući se pre nego što izađe. 

Koliko vrsta torbara postoji?

Naučnici procenjuju da postoji više od 250 vrsta. Time su obuhvaćeni američki oposum, koji je jedini torbar u Severnoj Americi, južnoamerički mišoliki oposum, tasmanijski đavo i australijski bandikut, vombat i kengur. 

Zašto kenguri imaju rep?

Kenguri, valabiji i drugi veliki torbari najčešće hodaju polako, oslanjajući se na rep i prednje šape kao na tronožac, dok zadnje noge zaljuljaju napred. Kada su uplašeni, kenguri se usprave na snažnim nogama i pobegnu u nekoliko velikih skokova krećući se preko 48km/h. Oni mogu da preskoče ogradu visoku čak 3m! Kada se ovako kreću, oni koriste svoje repove za ravnotežu i za brzo skakanje.

Da li se kenguri stvarno boksuju?

Ne baš. Kenguri imaju veliku kandžu na jednom od prstiju obe zadnje noge. Kada se brane, oni se oslone na svoj rep i udaraju. Da bi to što bolje uradijo, kengur će pokušati da se rve sa suparnikom držeći ga prednjim udovima, što može da izgleda kao da se boksuju. 

Najveći torbar: crveni kengur, visok više od 1,5m i težak skoro 90kg

Najmanji torbar: australijski patuljasti oposum, dugačak samo 5cm
 

Veličina tek rođenog torbara: veličine zrna pasulja 

Najbolji kopač: vombat u Austrqliji
 

Najbolji "letač": torbarska veverica; živi u Australiji
 

Najbolji plivač: vodeni oposum iz Centralne i Južne Amerike

Коментари

Популарни постови